Swag nebo nic!

Efektivní učení - cesta k dobrým výsledkům

5. března 2013 v 16:39 | Žanett |  Moda,styl ZábavaCo si budeme povídat, pro někoho je učení skutečně tvrdým a ne tak snadno řešitelným oříškem. Jestli jsi i ty jedním z nich, neuškodí ti přečíst si následující rady, třeba právě tobě pomohou.
Není mým úmyslem zahrnout tě tu psychologickým textem, mým přáním je ti pouze poradit, a pokud se ti rady nebudou zamlouvat, znamená to pouze to, že jsem se pravděpodobně netrefila do tvého gusta. Mnohým lidem kolem mě toto ovšem pomohlo, proto doufám, že se učení stane snadnějším i pro tebe.

Mluví se tady o předmětech, jako je dějepis, zeměpis, literatura a podobně, tedy o těch, které nemají nic společného například s matematikou a fyzikou, kterou musíš spíše pochopit, než se naučit zpaměti. Nicméně ze začátku ti jistě pomohou následující věci:

Zápisky
Není to lež, zápisky skutečně pomáhají. Pokud víš, že ti učení dělá větší problémy, nespoléhej se na podtrhávání informací v učebnici, protože tím, že si poznatek zapíšeš, se zvyšuje šance, že si ho tvůj mozek snáze uloží. Někomu pomáhá barevné odlišení, někomu stačí obyčejné neozdobené zápisky, volba je na tobě.

PŘEČTI SI TAKÉ:
6 vychytaných pomůcek do školy
MY A RODIČE: Nejhorší školní poznámky, kterými je mučíš

Pochopení
Možná si teď říkáš, co bys měla chápat třeba na literatuře a dějepisu, ale pokud si dáš jednu věc s druhou do logické souvislosti, jednodušeji se ji posléze naučíš. Například pokud se v základech společenských věd učíte, že pan Comte byl představitelem probabilismu, informaci si můžeš spojit s tím, že Comte byl rovněž zakladatelem sociologie. Možná by toto spojení nepomohlo právě tobě, ale mně pomohlo báječně! Pochopení je jedním z kroků k zapamatování.

Zahození lenosti
Je pravděpodobné, že jsi stejně líným člověkem, jako jsem já, a proto nemáš sílu na to, aby ses po příchodu ze školy ještě doma učila. Bylo by sice ideální, kdyby ses na látku, ze které píšete zítra test, podívala ještě před usnutím, ale nebudu kázat vodu a pít víno. Podívej se na to ve škole. Pokud píšete kratší písemku, určitě ti to pomůže. Hlavně nenechávej nic náhodě, pak tě to bude mrzet. Jak si to vše ale efektivně zapamatovat?

Typy paměti

Úžasné by proto bylo, kdybys zjistila, jakým typem paměti oplýváš.

a) poslechová paměť
Pokud máš poslechovou paměť, pravděpodobně ti pomůže, když si sedneš na klidnější místo se svým kamarádem nebo kamarádkou a budeš poslouchat, jak ti látku přeříkává. V tomhle bodě by bylo vhodné aplikovat bod číslo dvě neboli pochopení.

b) vizuální paměť
Vlastně se říká, že vizuální paměť v plné míře neexistuje, ale znám pár lidí, kteří mají alespoň čtvrtinovou. Jestliže si pamatuješ věci jen tím, že si je čteš a následně si při písemce vybavíš i konkrétní místo na stránce, kde jsi danou informaci získala, máš prakticky vyhráno. Před písemkou ti bude stačit přečíst si párkrát učební látku, neboť tvá paměť je velmi dobrá.

Tahák
Sama tomu říkám jistota v nouzi a rozhodně ti tu nechci radit, aby sis psala tahák dlouhý jako pochod z Prahy do Prčic. Kdo by se mi snažil říct, že si tahák nikdy nenapsal, nevěřila bych mu. Kromě toho je známým faktem, že jakmile si věc zapíšeš na papírek nebo na ruku, zapamatuješ si ji, anebo v písemce jako naschvál vůbec není. Jen se proboha nenech chytit.

Ke konci doufám, že ti pomůže alespoň rada. Pokud máš i ty nějaké vlastní zkušenosti s efektivním učením, neváhej a poděl se o ně s námi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romča Romča | 21. června 2015 v 13:44 | Reagovat

Ahoj,

já mám většinou problém vypnout počítač a dokopat se k učení. Občas mi pomůže ,že se podívám na nějaké online testy a pak si dohledávám nějaké zajímavé informace...a to mě trochu přesměruje k učení. Občas mrknu sem na www.e-kurz.cz a udělám nějaký ten testík.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama