Swag nebo nic!

Duben 2013

Nosily se korzety jen za královny Viktorie? Ne!

5. dubna 2013 v 21:23 | Žanett |  Moda,styl Zábava


Jsem korzety fascinovaná. A nejen já. Na internetu je komunita žen, kterým viktoriánské korzety připadají úžasné, okouzlující a mají jich doma třeba celou sbírku.
A nejen já a ony, ale stačí se zmínit klukovi, že mám doma korzet, povětšinou jsou nadšení. S trochou nadsázky můžeme říct, že začnou slintat a panáčkovat. Korzet ale není jen účinná klukolapka a překrásný, ač trochu nepohodlný kus oděvu, může se jednat i o životní styl. Existuje několik případů, kdy jsou ženy úzkým pasem tak fascinovány, že v korzetech i spí. Což je poněkud extrémní, ale musím uznat, že je škoda, že korzety v dnešní době ustoupily, protože v oblasti spodního prádla mají bohatou historii.

Nejprve si definujeme, co to vlastně je. Korzet NENÍ body s podprsenkou. Viktoriánský korzet ani nemá kostice pod prsy. Korzet je vyztužen kosticemi po celé délce a netvoří ženám objemný hrudník, nýbrž vosí pas. (Můj korzet je v pase na normální poměry dost široký, protože švadlena udělala chybu a už to potom nešlo spravit, ale při prvním korzetu je stejně lepší začínat s širším pasem a zužovat postupně). Korzet prsa nenadzvedne, nýbrž stáhne, což také vypadá hezky, zase jinak, hlavně s výstřihem. Pokud je korzet ušitý správně, rozhodně nepůsobí vulgárně, spíše velmi elegantně a přirozeně sexy. Je škoda, že máme zkreslenou představivost o tom, co to je korzet, kvůli napodobeninám prodejců spodního prádla.

Jak korzet nosit?
Viktoriánský korzet se v dnešní době nosí přes "něco." Nějaké tričko, halenku, šaty… Je ovšem možné ho nosit i na holé tělo, to ale vzhledem k velikému výstřihu bude působit poněkud lacině, což samozřejmě nemusí být podmínkou.

Většina korzetů má ve předu jakési "zapínání," říká se mu korzetové háky. Díky nim je oblékání i svlékání korzetu značně snazší, protože nemusíš pokaždé vyvlékat šněrování. Tedy jednoduše povolíš šněrování a rozepneš háky, nemusíš se z korzetu nijak složitě vyvlékat. Při stahování korzetu mysli hlavně na to, že průchodky musí být rovnoběžně, jinak je korzet zašněrován špatně a ženy, které tomu rozumí, se ti budou smát. Jedině tím totiž dosáhneš rovnoměrného stažení.


A ještě jedna důležitá rada, korzet nepereme. Nikdy. Pokud se ti stane, že ho například poleješ polévkou, potom je řešením sprcha, ale snaž se tomu vyhnout, a pokud je to možné, pouze ho občas otírej vlhkým hadříkem.

Kam korzet nosit?
Já si myslím, že v dnešní době jsme již natolik nekonvenční, že si korzet můžeš vzít v podstatě všude. Vyhýbej se příležitostem, kde se budeš muset hodně hýbat, nebo naopak jenom sedět, ale i to dříve zvládaly všechny ženy a bez problému, takže záleží jen na tobě. Nejpohodlnější je v korzetu chodit, občas si na chvíli sednout a chodit znova, takže třeba takový ples nebo výstava by mohli být ideální. Ovšem znova podotýkám, že korzet dříve nosila téměř každá žena a celý den a střední vrstvy obyvatelstva jistě neměly na vše služebnictvo, takže v něm museli zvládat i náročnější úkony, než je jen sezení a chůze. Záleží tedy zcela na tobě.

Kde korzet seženeš?
To už je náročnější otázka. Korzety se prodávají na internetu ale určitě i v některých obchodech ve tvém městě. Počítej ovšem s tím, že sáhneš docela hluboko do peněženky a že pokud chceš opravdu kvalitní (opravdový) korzet, musíš si ho objednat na zakázku u některé ze švadlen. To potom sáhneš do peněženky ještě hlouběji