Swag nebo nic!

Nosily se korzety jen za královny Viktorie? Ne!

5. dubna 2013 v 21:23 | Žanett |  Moda,styl Zábava


Jsem korzety fascinovaná. A nejen já. Na internetu je komunita žen, kterým viktoriánské korzety připadají úžasné, okouzlující a mají jich doma třeba celou sbírku.
A nejen já a ony, ale stačí se zmínit klukovi, že mám doma korzet, povětšinou jsou nadšení. S trochou nadsázky můžeme říct, že začnou slintat a panáčkovat. Korzet ale není jen účinná klukolapka a překrásný, ač trochu nepohodlný kus oděvu, může se jednat i o životní styl. Existuje několik případů, kdy jsou ženy úzkým pasem tak fascinovány, že v korzetech i spí. Což je poněkud extrémní, ale musím uznat, že je škoda, že korzety v dnešní době ustoupily, protože v oblasti spodního prádla mají bohatou historii.

Nejprve si definujeme, co to vlastně je. Korzet NENÍ body s podprsenkou. Viktoriánský korzet ani nemá kostice pod prsy. Korzet je vyztužen kosticemi po celé délce a netvoří ženám objemný hrudník, nýbrž vosí pas. (Můj korzet je v pase na normální poměry dost široký, protože švadlena udělala chybu a už to potom nešlo spravit, ale při prvním korzetu je stejně lepší začínat s širším pasem a zužovat postupně). Korzet prsa nenadzvedne, nýbrž stáhne, což také vypadá hezky, zase jinak, hlavně s výstřihem. Pokud je korzet ušitý správně, rozhodně nepůsobí vulgárně, spíše velmi elegantně a přirozeně sexy. Je škoda, že máme zkreslenou představivost o tom, co to je korzet, kvůli napodobeninám prodejců spodního prádla.

Jak korzet nosit?
Viktoriánský korzet se v dnešní době nosí přes "něco." Nějaké tričko, halenku, šaty… Je ovšem možné ho nosit i na holé tělo, to ale vzhledem k velikému výstřihu bude působit poněkud lacině, což samozřejmě nemusí být podmínkou.

Většina korzetů má ve předu jakési "zapínání," říká se mu korzetové háky. Díky nim je oblékání i svlékání korzetu značně snazší, protože nemusíš pokaždé vyvlékat šněrování. Tedy jednoduše povolíš šněrování a rozepneš háky, nemusíš se z korzetu nijak složitě vyvlékat. Při stahování korzetu mysli hlavně na to, že průchodky musí být rovnoběžně, jinak je korzet zašněrován špatně a ženy, které tomu rozumí, se ti budou smát. Jedině tím totiž dosáhneš rovnoměrného stažení.


A ještě jedna důležitá rada, korzet nepereme. Nikdy. Pokud se ti stane, že ho například poleješ polévkou, potom je řešením sprcha, ale snaž se tomu vyhnout, a pokud je to možné, pouze ho občas otírej vlhkým hadříkem.

Kam korzet nosit?
Já si myslím, že v dnešní době jsme již natolik nekonvenční, že si korzet můžeš vzít v podstatě všude. Vyhýbej se příležitostem, kde se budeš muset hodně hýbat, nebo naopak jenom sedět, ale i to dříve zvládaly všechny ženy a bez problému, takže záleží jen na tobě. Nejpohodlnější je v korzetu chodit, občas si na chvíli sednout a chodit znova, takže třeba takový ples nebo výstava by mohli být ideální. Ovšem znova podotýkám, že korzet dříve nosila téměř každá žena a celý den a střední vrstvy obyvatelstva jistě neměly na vše služebnictvo, takže v něm museli zvládat i náročnější úkony, než je jen sezení a chůze. Záleží tedy zcela na tobě.

Kde korzet seženeš?
To už je náročnější otázka. Korzety se prodávají na internetu ale určitě i v některých obchodech ve tvém městě. Počítej ovšem s tím, že sáhneš docela hluboko do peněženky a že pokud chceš opravdu kvalitní (opravdový) korzet, musíš si ho objednat na zakázku u některé ze švadlen. To potom sáhneš do peněženky ještě hlouběji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama